Executive Members

Executive committee members from 1937 onwards 

Name Years Served Club(s)
J.B. Adams 1978-82 North Old Boys
A. Amad 2005- Marcellin
E.F. Atkins 1937-70 Old Melburnians
C.C. Bastow 1977 West Brunswick
S. Beattie 1939
J.R.W. Bell 1999-2008 Old Scotch
L.E. Beveridge 2011-2012 St Bede’s/Menttone Tigers
D.R. Booth 1986-2010 Monash Blues/University Blacks
T.J. Brain 2003-09 Albert Park, Hampton Rovers, Old Haileybury, Beaumaris, Elsternwick.
N.M. Bourke 2001 – 09 Marcellin/Old Xaverians
D.R. Burnes 1985-99 Old Xaverians
J.D. Butcher 1976-81 Caulfield Grammarians
J.P. Byrne 1967-76 Ormond
A.Cardwell 1937-39 Mount Carmel Old Collegians
S.R. Carroll 2004 University Blues
F.H. Coldrey 1939-82 Hampton Rovers
D. Connors-Calhaem 2004- Old Xaverians
B. Conti 2004- North Old Boys
D.J. Cook 1988-2004 Clayton
J.B. Cordner 1959-60 Old Melburnians
N.W. Credlin 2013- Old Camberwell
K.E. Criswick 1997-2009 Beaumaris / Caulfield Gram
S.A.M. Derham 1994-1997 Old Melburnians
P.W. De Young 2013- Monash Blues
J.F.X. Dillon 1967-75, 78-89 De La Salle OC
A.F. Duggan 1987 North Old Boys
R.I. Elliott 1983-88 Old Carey Grammarians
A. Evans 2014
R. Evans 1992-2009 Old Ivanhoe Grammarians
J.E. Fidge 1968-75 Geelong
W.K. Findlay 1973-74 A.N.Z. Bank
B.A. Gibbs 1980-82 Old Scotch Collegians
R.H. Harley 2000 MHSOB
J.F. Hawkins 1981-92 De La Salle OC
M.T. Hazell 2009- St Mary’s Salesian
H.W. Heathershaw 1955-67 Commonwealth Bank
B.F. Hickey 2003-05
P.W. Hutchinson 1993-2004 Power House
B.J. Ivey 1995-2009 West Brunswick
E.J. Jane 1953-58 Malvern
T.A. Johnson 1976-86 University Blacks
T.P. Johnston 1988-94, 1997 Parkside
A.J. Keam 1976-77, 83-84 MHSOB
A.L Kirkwood-Scott 2013- Old Haileyburians
A.L. Langford-Jones 1987-2007 Old Haileyburians
B.P. Lauder 1975-79 Parkside
B.F. Le Brocq 1969-75 Old Paradians
T.M. Lyon 1990-95 Old Haileyburians
J.S. McCann 1937-71 Collegians
R.E. McHenry 1995-99 De La Salle
B.R. McTaggart 1996- Old Scotch
N.T. Macdonald 1937-39 Elsternwick
J.G. Manuell 1950 Ivanhoe
P.A. Matthews 1937-59 Old Paradians
J. Meade 1937-46 Sandringham
O.J. Meehan 1946-70 Old Paradians
T. Merrett 2005-2012 Bulleen-Templestowe
C. Middling 1982-85 Coburg
J.A. Miles 1977-95 Ivanhoe
G.T. Moore 1957-58, 60-66 Collegians
P.J. Nathan 1975-86 St Bernard’s OC
T.J. Nelson 2011- Old Paradians
M.R. O’Kelly 1987-88 St Kevin’s OC
G.W. Paterson 1947-51 Old Scotch Collegians
L.S. Pepper 1946-62 Parkside
A.G. Perrin 1952-72 Kew
R. Pisarski 1995 Old Melburnians
G. L. Reilley 1999-2003 Ormond/Whitefriars/Caulfield Gr
A.R. Ristrom 1978-80 Old Melburnians
P.J. Rowell 1989-96 Old Brighton Grammarians
J.T. Rush 1984 Old Xaverians
M.G. Russel 1963-83 Old Scotch Collegians
D.H. Scott 1983-2012 Ormond
R.J. Scott 1951-52 Commonwealth Bank
K. W. Sharkie 1978-85 National Bank
I. Sharpe 1937
R.A. Sinclair 1961-76 Coburg
A.M. Smith 1971-74 University Blacks
R.A. Smith 1938-56 Ormond
S.D. Stockdale 1987-91 Old Trinity
R. Sykes 2004-09 Power House
M.T. Tolliday 1960-66 Commonwealth Bank
N.J. Toohey 2011 – VAFAUA
P.K. Trainor 2003-06 Old Xaverians
R.W. Venn 1937-46 Collegians
G. Voyage 2008 – Caulfield Gr.
R.W. Walsh 1985-87 Marcellin OC
R.J. Welch 1985-92 Old Scotch Collegians
D.B. White 1937-54 East Malvern
S.P. Whitfield 1972-77 Alphington
J.N. Woodrow 1937-38 Collegians
L.S. Zachariah 1959-77 Old Xaverians