G.W. McTaggart Medal – Under 19 Section 2

Year Name Club Votes
2018 Jack Welham Old Ivanhoe 22
2017 Tristan Van Driel Collegians* 17
2016 James Salouris Parkdale Vultures 21
2015 Max Davie Fitzroy AFC 22
2014 Will Blakey University Blues 14
Ryan Malt Whitefriars 14
2013 Sam Hibbins Collegians 17
2012 Emerson Satur Old Trinity 22
2011 Jullian Staffieri St Kevins 24
2008-10 See U19 North /South
2007 S. MacLeod-Smith Old Brighton
2006 Alexander Gunning Old Brighton 26
2005 Andrew Willingham Old Carey
2004 Domenic Ceratonio Old Essendon
2004 Kristian C. Butler Old Trinity
2003 J.L. Aitken Old Trinity
2002 Cameron P. Mahoney Werribee 21
2001 Scott Curatolo Old Ivanhoe 23
2000 P.H. Brook Beaumaris*
1999 Daniel Reid Whitefriars 25
1998 Chatura Jayasekera Old Haileyburians 24
1997 Luke S. Hawkins Old Scotch Collegians 21

U19 White

1996 Paul Greenham St. Kevin’s O.B. 19

U19 Central

Year Name Club Votes
1995 Matt N. Angus Old Carey 27
1994 Nick Vasilopoulos Old Carey 25
1993 M.D. Frigo Old Camberwell Gr.
1993 D.P. Glass St. Leo’s Wattle Park

U19 Section 2

Year Name Club Votes
1992 Samuel M. Horskins Old Camberwell Gr.# 20
1991 Jason M. Hacking Aquinas O.C.# 19
1990 C.A. Young M.H.S.O.B.
1990 D.A. Goodear North Old Boys
1990 L.M. Joseph North Old Boys
1990 L.I. Apostolou M.H.S.O.B.
1989 A. Trimboli North Old Boys
1988 N.M.T. Hooper Old Scotch Collegians
1987 R.R. Aujard Old Scotch Collegians
1987 J. Turnbull Banyule
1986 M.D. Daffey St. Bernard’s O.C. 19
1985 C. Anastasakis M.H.S.O.B.
1984 M.D.Tobin Ormond
1983 I.M. MacKay Old Melburnians#
1982 M. Harty St. Kevin’s O.B.
1981 D.M. Simonetti Marcellin O.C. 28
1980 J.B. Roseman Caulfield Gr. 18
1979 W.C. Sykes Coburg* 22
1978 R.D. Gerney Old Haileyburians*
1977 M.P. Thompson Hampton Rovers*
1976 M.G. Nugent De La Salle O.C. 20
1975 A.C. Nigro West Brunswick
1974 J.S. Simpson Parkside* 20
1973 M.J. Browning Beverley Hills 22
1972 W.K. Stokes Tooronga-Malvern
1971 G.C. Gordon Tooronga-Malvern 25
1970 S.J. McLaughlin Caulfield Gr.
1969 F.J. Kelly Army Apprentices School
1968 D.J. O’Connell Old Paradians 21
1967 A.V. Tesoriero St. Kilda C.B.O.C.* 28
1966 V.P. Neale Army Apprentices School 18

 

*denotes premiership year

# teams grouped geographically