JN Woodrow Medal Winners

The Woodrow Medal has been presented to best and fairest player in the VAFA’s top section since 1927.

Players with an asterisk* won the medal in a premiership year.

Year Name Club Votes
2018 Ayce Cordy University Blues 23
2017 Bede Mahon University Blacks 17
2016 Jake Williams De La Salle 26
2015 Adam Bentick St Bernard’s O.C.* 19
Ross Young University Blues 19
2014 Brendan Iezzi Old Trinity 28
2013 Jacob Williams De La Salle 22
2012 Cameron Howat Old Carey 21
2011 Brendan Iezzi Old Trinity 22
2010 Aaron Shields De La Salle 18
2009 Matthew Fieldsend De La Salle 18
David Lowe De La Salle 18
2008 Jack Watts University Blues 20
2007 Hayden Heta Old Ivanhoe 16
2006 Andrew Jenke Old Haileyburians* 24
2005 Joel Rice Marcellin O.C.
2005 Andrew Ramsden Old Trinity
2004 Quinton J. Gleeson University Blues*
2003 Andrew J. Crow Old Scotch Collegians
2002 Bernard P. Dinneen Marcellin O.C. 17
2001 Bernard P. Dinneen Marcellin O.C.* 27
2000 Glenn T. Cox Marcellin O.C.
1999 David Waters Marcellin O.C. 19
1998 Luke R. Gollant St. Bernard’s O.C. 19
1997 Michael L. Blood Old Xaverians* 15
1996 Peter D. O’Brien Old Melburnians 18
1995 Matthew McConvill Ormond 17
1995 Christian J. Davidson Collegians 17
1994 Matthew McConvill Ormond 19
1993 Adam S. Anderson Old Trinity Gr.
1992 Paul P. Matton Therry C.C.O.B. 15
1991 Tom J. Keipert Old Scotch Collegians 20
1990 Matthew G. Galbraith Collegians
1989 Mark H. McClelland Old Xaverians
1988 John R. Moir Old Scotch Collegians
1987 F.L. Gleeson Old Paradians
1986 Phillip M. Mehrten Ormond
1985 A.C. Smith Old Scotch Collegians
1984 R.J. Demarte Bulleen-Templestowe
1983 Michael G. Deveson De La Salle O.C.*
1982 R.T. Mason Old Scotch Collegians
1981 Stephen T. Pirrie Old Xaverians* 17
1980 Bernie F. Angel St. Bernard’s O.C. 22
1979 Brian D. Bourke De La Salle* 18
1978 C.A. Price Marcellin O.C.
1977 Peter G. Aughton St. Bernard’s O.C.
1976 Chris A. Hansen Old Trinity Gr. 32
1975 M.J. Bates Reservoir O.B.
1974 Bruce K. Bourne Ormond 22
1973 Paul V. Peasnell North Old Boys 21
1972 L.G. Carny North Old Boys
1971 John R. Douglas Coburg 15
1970 Norman J. Beattie Coburg*
1969 Norman J. Beattie Coburg*
1968 Phillip M. Moran University Blues 25
1967 John A. Fisher Kew 23
1966 Michael J. Mulcahy Old Xaverians 19
1965 John ‘Jock’ F. Nelson M.H.S.O.B. 18
1964 John ‘Jock’ F. Nelson M.H.S.O.B. 18
1963 Denis F. Dalton Old Paradians* 27
1962 Ian T. Turnbull M.H.S.O.B. 20
1961 Geoff W. Hibbins Collegians* 36.5
1960 B.N. Kerr Old Melburnians
Ian M. Hayden University Blues*
1959 Ian K. Law Old Scotch Collegians
1958 Geoff W. Hibbins Collegians* 18
1957 Max B. Brook Ormond
1956 J.R. Hayes University Blues 26
1955 Richard C. Fenton-Smith Ormond 19
1954 Merv J. Davidson Hampton Rovers
1953 L.S. Mithen Ormond
1952 H.A. Meredith University Blacks
1951 Geoff W. Hibbins Collegians
1950 Manson G. Russel Old Scotch Collegians
1949 Samuel George Birtles Hampton Rovers
1948 George Denis Cordner University Blacks*
1947 S.H. Rowe Ormond
1946 G.W. Stamps Malvern
1940-45 No awards due to WWII
1939 E.J. Atkins Old Melburnians
1938 Clarence H. Vontom Collegians
1937 A.R.J. Rodda State Savings Bank
1936 A. Lindsay Hassett Geelong
1935 A. Lindsay Hassett Geelong
1934 G. Weber Brighton T.S.O.B.
1933 Allan F. LaFontaine University Blacks
1932 D.R. Robertson Sate Savings Bank
1931 R. Lang Teachers’ College
1930 R. Perry Black Rock
1930 T.M. Taylor Brightonvale
1929 K.W. Elder State Savings Bank
1928 George B. Cassidy Old Caulfield Gr.
1927 Keith E. Rigg Collegians