Leading Goalkickers Division 1 – (D Section)

Season Name Club H&A Goals Inc Finals
2018 Aaron Cloke Oakleigh 104 107
2017 Michael Dolan St Mary’s Salesian 72 76
2016 Jarrod Bannister Therry Penola 75 77
2015 Andrew Brazzale Kew 68 70
2014 Jarrod Bannister Therry Penola 100 112
2013 Jean Daou Whitefriars OC 61 61
2013 Ben Robertson Old Mentonians 61 61
2012 Shaun Payze Peninsula OB 57 58
2011 James Wong Williamstown CYMS 64
2010 Aaron Taylor Werribee 81
2009 Leigh Brennan Rupertswood 68
2008 James B. Keem Yarra Valley 72
2007 James B. Keem Yarra Valley 78
2006 Allister Parton Old Carey 57
2005 P. Cianci Fitzroy Reds 69
2004 James B. Keem Yarra Valley 62
2003 Julian Kirzner AJAX 106
2002 T.P. Macgeorge Mentone Amateurs 104
2001 S. McCann St Leos Emmaus W.P. 62
2000 S.G. Amiet Caulfield Gr. 91
1999 A. Rosen AJAX 105
1998 A.S. Freund AJAX 70
1998 C.D. Perry Southbank 70
1997 A.M. Howells Old Geelong 84
1996 C.D. Perry Southbank 94
1995 Mark A. Crawford Hampton Rovers 107
1994 Mark A. Crawford Hampton Rovers 119
1993 Mark A. Crawford Hampton Rovers 83
1992 Mark A. Crawford Hampton Rovers 60
1991 J.P. Bamert M.H.S.O.B. 71
1990 T.C. Wilson La Trobe University 75
1989 D.R.L. Jenkins State Bank 71
1988 E. Panagiotidis Hampton Rovers 89
1987 R.B. Collins Old Camberwell 65
1986 D.B. Paterson Heatherton 57
1985 C.D. Brent Old Trinity Gr. 106
1984 P.G. Broderick Thomastown 104
1983 J.A. Dummett Old Ivanhoe Gr. 79
1982 P.J. Smyth Old Ivanhoe Gr. 83
1981 T.W. Ryan St. Bedes O.C. 68
1980 I.J. Henderson A.M.P. Society 76
1979 R.J. Martin M.H.S.O.B. 92
1978 R.I. Sykes Power House 95
1977 J.W. Priestley Old Brighton Gr. 60
1976 M. Bialek A.J.A.X. 54
1975 David N.J. Combe Hampton Rovers 71
1974 P.S. Hanlon Brunswick 53
1973 R.F. Thompson Commonwealth Bank 64
1972 P. Shannon St. Pat’s (Ballarat) O.C. 84
1971 F.P. Eccles Parkside 91
1970 P. Shannon St. Pat’s (Ballarat) O.C. 82
1969 P.G.A. Bowring Old Haileyburians 78
1968 P.G.A. Bowring Old Haileyburians 51
1967 J.L. Bush National Bank 49
1966 B. Coulthard Parkside 41
1965 J.B. Adams North Melbourne C.B.C.O.B. 58
1964 P.B. Collier Fairfield 59
1963 R.G. Watson Elsternwick 55
1962 D. Pearce Fairfield 40
1961 I.W. Boswell Malvern 80
1960 F.J. Clarke Malvern 54
1959 D.J. Shiel St. Kevin’s O.B. 65
1958 F. O’Brien St. Kevin’s O.B. 57
1957 I. Fleming Footscray T.S.O.B. 74
1956 R. Kennelly St. Kevin’s O.B. 49
1955 N. McKenzie Glenhuntly 52
1954 E.J. Grindal Fairfield 64
1953 No records available
1952 J.E. Pearce St. Kevin’s O.B. 95
1951 M.R. Leslie Elsternwick 87#  87
1950 J.e. Pearce St. Kevin’s O.B. 80
1949 B. Booth Moreland 73
1948 No records available
1947 No competition
1946 No competition
1941-45 World War II
1940 No records available
1939 E. Irvine Myer 124
1938 R. Dowsing South Camberwell 137
1937 L.W. Boyd-Gerny M.H.S.O.B. 137
1936 L.W. Boyd-Gerny M.H.S.O.B. 100
1935 G. Andrew Parkdale 84
1934 T. Gardiner National Bank 96
1933 J. Jeffers North Melbourne C.B.C.O.B. 105
1932 E.J. Guest West Brunswick 79

# (included finals)

* (up to Round 17)

^ (season ended after Round 8 due to War)