Leading Goalkickers – Premier B (B Section)

Season Name Club H&A Goals Inc Finals
2018 Chad Jones St Bernard’s 101 105
2017 Jake Lew AJAX 46 46
2016 Daniel Anthony Old Brighton 46 46
David Fayman AJAX 46 46
2015 Jake Lew AJAX 69 69
2014 David Fayman AJAX 67 67
2013 David Fayman AJAX 60 60
2012 David Fayman AJAX 60 60
2011 Owen Weatherley Old Ivanhoe 76
2010 Jarrod Reid Old Carey 71
2009 Andrew Ramsden Old Trinity 66
2008 Cameron MacLaren Marcellin 68
2007 Brett Sinclair Caulfield 78
2006 Brett Sinclair Caulfield 68
2005 Simon Minton-Connell North Old Boys 80
2004 M.A. Luxon Old Ivanhoe 50
2003 D. Maskell Mazenod 57
2003 C. Carrigg Whitefriars 57
2002 Adam Power Hampton Rovers 57
2001 Marcus D. Toovey Old Ivanhoe 62
2000 Jarrod H. Bradley Old Brighton Gr. 72
1999 M.J. Harrison Old Paradians 79
1998 M.J. Harrison Old Paradians 68
1997 L.C. McLean Old Ivanhoe 78
1996 M.J. Harrison Old Paradians 84
1995 Jarrod H. Bradley Old Brighton Gr. 70
1994 A.A. Acreman Old Mentonians 81
1993 A.A. Acreman Old Mentonians 86
1992 A.A. Acreman Old Mentonians 63
1991 Luke R. Gollant St. Bernard’s O.C. 78
1990 M.R. Legge Banyule 74
1989 N.W. Heath University Blacks 50
1988 C.H. Freeman Parkside 69
1987 C.H. Freeman Parkside 66
1986 J.A. Mitchell Old Melburnians 48
1985 O.J. Filipovic Kew 83
1984 David A. Matthews Caulfield Gr. 66
1983 S.J. Pace Bulleen-Templestowe 71
1982 R.R. Cameron Old Melburnians 74
1981 John W. Priestley Old Brighton Gr. 74
1980 Steve F. Curtain Old Xaverians 105
1979 R.A. Kaye A.J.A.X. 45
1978 Ian Cordner Old Melburnians 50
1977 J.A. Jordan Old Paradians 61
1976 A.G. Jones Marcellin O.C. 87
1975 H.M. Hughes Ivanhoe 88
1974 C. Moore Monash Blues 65
1973 R.H. Harley M.H.S.O.B. 75
1972 D.J. Stephens Old Trinity Gr. 79
1971 G.E. Wilson Geelong 56
1970 P.T. Wayman Alphington 85
1969 B.W. Mahoney St. Bernard’s O.C. 59
1968 G.T. James Ormond 73
1967 G.T. James Ormond 73
1966 G.T. James Ormond 60
1965 G.T. James Ormond 62
1964 D.J. Hughes Old Scotch Collegians 75
1963 R. Brown U.H.S.O.B. 40
1962 P.T. Wayman Alphington 51
1961 J.H. Walker Ivanhoe 58
1960 Max R. Grimmer Hampton Rovers 57
1959 K.L. O’Brien Coburg 41
1958 I.A. Murray University Blacks 49
1957 P.T. Cahill South Melbourne City 51
1956 M.J. Rush Collegians 68
1955 M.J. Rush Collegians 71
1954 J.A. Roberts Coburg 54
1953 No records available
1952 J. Manuell Ivanhoe 54
1951 B.K. Lennox Alphington 65# 65
1950 J. Smith North Alphington ?
1949 H.G. Heard Geelong 72
1948 No records available
1947 G.L. Casey Teachers’ College 70
1946 W.J. Backhouse M.H.S.O.B. 82
1941-45 No winners due to World War II
1940 L.W. Boyd-Gerny M.H.S.O.B. 44^
1939 J.T. Coulson Elsternwick 76
1938 J.C. Cooper Old Melburnians 100
1937 E. Ward Malvern 103
1936 R. Smith Ivanhoe 112
1935 R.F. Copley Teachers’ College 92
1934 F.W.S. Law ES & A Bank 123
1933 H. Dougherty Teachers’ College 83
1932 R.J. Lawson West Hawthorn 85*
1931 J. Dalton Bentleigh 96*
1930 A. MacDonald Surrey Hills 77
1929 W. Collister Murrumbeena 107
1928 J. Graydon Brightonvale 85
1927 A. Lundy Murrumbeena 91

 

# (included finals)

* (up to Round 17)

^ (season ended after Round 8 due to War)