Leading Goalkickers – Premier C (C Section)

Season Name Club H&A Goals Inc Finals
2018 Adrian Romanyk PEGS 61 61
2017 Declan Reilly Caulfield Gr. 53 56
2017 Nathan Waite Old Haileybury 53 54
2016 Adrian Del Monte Old Ivanhoe Gr. 61 65
2015 Aaron Cloke Oakleigh AFC 77 77
2014 Ed Turner Hampton Rovers 52 59
2013 Adrian Del Monte Old Ivanhoe Gr. 62 74
2012 Adam Barclay Banyule 71 71
2011 David Fayman AJAX 84
2010 David Fayman AJAX 57
2009 Andrew Slevison Caulfield Gram 91
2008 Matthew Robbins Ormond 70
2007 Michael Barker North Old Boys/St Patrick’s 65
2006 David Loats Old Camberwell 82
2005 Julian Kirzner AJAX 86
2004 Julian Kirzner AJAX 89
2003 J. Dixon Collegians 78
2002 C.T. Carrigg Whitefriars 78
2001 A.A. Acreman Old Mentonians 79
2000 A. Kalinski AJAX 74
1999 Adam A. Acreman Old Mentonians 84
1998 Adam A. Acreman Old Mentonians 100
1997 A.P. Macgeorge St. Bedes Ment. Tigers 101
1996 A. Kalinski AJAX 83
1995 M.E. Wilson Old Geelong 73
1994 R.A. Bergman St. Kilda South Caulfield 76
1993 R.A. Bergman St. Kilda South Caulfield 70
1992 R.A. Bergman St. Kilda South Caulfield 107
1991 T.J.G. Pratt Whitefriars O.C. 79
1990 N.W. Heath University Blacks 106
1989 A.G. Weston Banyule 87
1988 A.A. Pryor Old Brighton Gr. 59
1987 M.I. Cavanagh Kew 72
1986 D.J. O’Shaughnessy Old Trinity Gr. 85
1985 K.J. Korp Fawkner 63
1985 D.A. Wrigglesworth Therry C.C.O.B. 63
1984 M.R. Legge Banyule 64
1983 D.A. Matthews Caulfield Gr. 101
1982 J.J. Steven Old Camberwell Gr. 59
1981 R.M. Devere Bulleen-Templestowe 70
1980 John W. Priestley Old Brighton Gr. 101
1979 W.K. Bray Kew 73
1978 I.F. Bromley Alphington 83
1977 M.A. Walsh U.H.S.O.B. 66
1976 P.J. Robertson Old Melburnians 71
1975 V.L. Calleja St. Kilda C.B.O.C. 62
1974 V.L. Calleja St. Kilda C.B.O.C. 81
1973 W.E. Chapman Fairfield 87
1972 D.A. Tuck Assumption O.C. 87
1971 W.J. Bevan Tooronga-Malvern, 98
1970 Geoff R. Davis U.H.S.O.B. 88 100
1969 P.T. Wayman Alphington 100
1968 D.W. Ruddock West Brunswick 61
1967 J.J. Sharkey St. Bernard’s O.C. 73
1966 G.E. Wilson Geelong 65
1965 J.J. Sharkey St. Bernard’s O.C. 59
1964 P.J. McDonald Monash Blues 50
1963 N. Kendall Caulfield Gr. 48
1962 Leon D. Quartermain Hampton Rovers 39
1961 D.J. Shiel St. Kevin’s O.B. 61
1960 C.R. Smith Glenhuntly 56
1959 D. paterson Glenhuntly 52
1958 B. Lauder Parkside 60
1957 T. Hancy Teachers’ College 66
1956 S.L. McKillop South Melbourne City 55
1955 R. Semple Brunswick 54
1954 N.L. West ES & A Bank 82
1953 No records available
1952 H.M. Peppard Old Xaverians 57
1951 G.D. Brown Balwyn 61#
1950 M. Thompson Kew 101
1949 C. Boyd Myer 63
1948 No records available
1947 R. Cusack East Caulfield 89
1946 Sam G. Birtles Hampton Rovers 101
1941-45 World War II
1940 Sth C – H. Parkinson Sandringham 50^
1940 Nth C – R. Kaye Myer 54^
1939 L.W. Boyd-Gerny M.H.S.O.B. 111
1938 L.W. Boyd-Gerny M.H.S.O.B. 109
1937 K. Plunkett Coburg 99
1936 E. Ward Malvern 104
1935 R. Smith Ivanhoe 123
1934 W. Weber South Caulfield 95
1933 R. Leonard Kingsville Rovers 91
1932 K. Silvers Canterbury Utd. Churches 79*
1931 H. Vaughan Burwood 79*
1930 R. Thomas Brighton T.S.O.B. 103
1929 A.F. LaFontaine Old Paradians 146
1928 L. Hardstaff Black Rock 96
1927 L. Cruickshank Oalkeigh 81

# (included finals)

* (up to Round 17)

^ (season ended after Round 8 due to War)