YEAR FIRST NAME SURNAME CLUB/ORG 1 CLUB/ORG 2 CLUB/ORG 3
1976 Kevin McKay Umpires Umpires’ Advisor
1976 John Blackwood Ivanhoe
1976 Douglas Ellis Monash University
1976 Ian Johnson Tribunal
1976 Ernest Cropley University
1977 Bruce De Lacy Hampton Rovers Tribunal
1977 John Brustman AJAX
1977 Jock Sellers Elsternwick
1977 Norman James Hampton Rovers
1977 Elizer (Pop) Shapir MHSOB
1977 Frank Mount Old Paradians
1977 Jack Stock Ormond
1978 Peter Harris Alphington
1978 John Wilson Caulfield Grammarians
1978 John Dugdale Coburg
1978 Arthur (Nuggett) Stephens Old Geelong
1978 Gus Mitchell St. Bernards
1978 Bill Mason Umpires
1979 Don McQueen Commonwealth Bank Old Haileybury
1979 Bob Cave Hampton Rovers
1979 Alan Dwyer Old Xaverians
1979 Peter Power St. Kevins OB
1979 Frank Henegan University Blues
1979 Peter Webber West Brunswick
1980 Norman Nugent Assumption OC Country Colleges
1980 Sid Whitfield Alphington
1980 Tony O’Callaghan De La Salle
1980 David Leigh Geelong
1980 Clyde Foulsham Ormond
1980 Ted Wollard State Bank
1981 Greg Tootell Caulfield Grammarians
1981 Alan McFarlane Coburg
1981 Bob Coldrey Hampton Rovers
1981 Ida Marcon Ivanhoe
1981 Bob Jewson North Brunswick
1981 Colin Johnson TAFL
1981 Dr. Brian Costello University Blacks
1982 Fred Coldrey Hampton Rovers Executive
1982 Basil Cleary Commonwealth Bank
1982 Barry Lyons De La Salle OC
1982 Barry McQueen Old Haileybury
1982 Michael Durack Old Mentonians
1982 Stan Kenny Old Paradians
1982 Geoffrey Harris Ormond
1982 Jack Maxwell Parkside
1982 Frank Northcott Tribunal
1982 Herald-Sun TV P/L (HSV7)
1983 Bill Phillips Clayton
1983 Lex Hibbins Collegians
1983 John Fisher Interstate
1983 Tim Naughton Marcellin
1983 Graeme Templeton Old Brighton
1983 Bill Kelly Thomastown
1984 Jack Wilson Ormond Umpires Tribunal
1984 Frank Luscombe Parkside Bulleen-Templestowe
1984 Keith Frearson Monash Blues
1984 Tony Fink Old Carey
1984 Peter Hutchinson Powerhouse
1984 Jack White St. Kilda CBOC
1984 Colin Gibson Therry
1984 Bob Dunstan Umpires
1984 John (Peter) O’Donohue University Blacks
1985 Barry Markoff AJAX
1985 John Power Banyule
1985 Jon Avery Caulfield Grammarians
1985 Bruce Ferguson Collegians
1985 E.V.. McCann Collegians
1985 Ron Bungey Old Mentonians
1985 John Tudor Old Paradians
1985 Leigh McGregor Old Scotch
1985 Brian Lugar Old Xaverians
1985 Ed Burdekin Ormond
1985 Jim Byrne Parkside
1985 Rex Doran St. Bernards
1986 Jim Fidge Geelong Executive
1986 John Miles Ivanhoe Executive
1986 Peter Nathan St. Bernards Executive
1986 Cliff Bastow West Brunswick Registration Secretary
1986 Ken Blay Kew
1986 Harry Leigh North Old Boys
1986 David Urquhart Old Mentonians
1986 Bruce Bourne Ormond
1986 Vivian Francis State Bank
1986 Wal Johnson UHSOB
1986 Don Hillier Umpires
1986 Graeme Simpson Umpires
1986 Ralph Bridges Umpires
1986 Peter Selleck University
1987 Alex Johnson MHSOB University Blacks Executive
1987 George McTaggart MHSOB Executive
1987 Keith Sharkie Old Paradians Executive
1987 Laurie Taylor Balaclava
1987 Graham Holmes Elsternwick
1987 Harry Thomas Ivanhoe
1987 Leon Flegeltaub MHSOB
1987 Shane Maguire North Old Boys
1987 Peter Lemon Old Geelong
1987 Andy Harris Old Ivanhoe
1988 Barry Fink AJAX
1988 Don Simpson Brunswick
1988 Greg Miles Bulleen-Templestowe
1988 Colin Glover De La Salle
1988 Colin Ericksen Old Mentonians
1988 Peter Hogan St. Bernards
1988 Stephen Roberts State Bank
1988 Reg Taylor Therry
1989 Noel Stokes Kew Interstate Special Award
1989 Graham Dawson ABC
1989 Harry Berkenfelds ANZ Bank
1989 George Teale Collegians
1989 Gordon McGregor Hampton Rovers
1989 Roger Paul Old Haileybury
1989 John Wood Old Melburnians
1989 Dennis Wheelahan Old Paradians
1989 Ross Medwin Thomastown
1989 Bruce Ivey West Brunswick
1990 Ken Evans-Smith Ormond Marcellin Interstate
1990 Sue Anderson Hampton Rovers VAFA
1990 Ray Ford Bulleen-Templestowe
1990 Tony Orchard MHSOB
1990 Andrew Mullett Old Brighton
1990 Garry Norton Old Mentonians
1990 Geoff Reilley Ormond
1990 Byron Hill State Bank
1991 Adrian Hjorth Commonwealth Bank
1991 Adrian Fisher De La Salle OC
1991 Peter Fox North Brunswick
1991 Tim Jackson Old Geelong
1991 Kevin Clarke Parkside
1991 Michael Perrett St. Bernards
1991 John Biddlestone Therry
1992 John Simpson Banyule Ivanhoe Latrobe University
1992 Claude Ullin Caulfield Grammarians
1992 Alan Ramsay Elsternwick
1992 Andy Smith Melbourne University
1992 Bryan Gibbs Old Scotch
1992 Alan Flavel UHSOB
1992 Brian Goodman Umpires
1993 Tim Gallop MHSOB
1993 Ian England Old Carey
1993 Matt Szylit Ormond
1993 Alby Bolger Parkside
1993 Pat Egan Therry
1993 Moira McNamara University Blues
1993 Ted McNamara University Blues
1994 Alan Salter Coburg Ivanhoe Old Ivanhoe
1994 Don Gillies Banyule
1994 Neil Pivetta Old Paradians
1994 Robert Fuller Old Scotch
1994 Tony Boyce UHSOB
1994 Bob Girdwood University Blues
1995 Stuart Stockdale Old Trinity Executive
1995 Richard Morley Bulleen United
1995 Paul Eaton Parkside
1995 Mike Murray Umpires
1996 Tom Johnston Parkside Old Xaverians
1996 Bill Attard Banyule
1996 Chris Snr. Kelly Mazenod
1996 Jack Clancy Melbourne University
1996 Robin Martin MHSOB
1996 Roland Stephens Old Mentonians
1996 Barbara Doran St. Bernards
1996 Steven Carroll University Blues
1997 Guy Rodgrigues Old Paradians
1997 Maurie Considine Old Paradians
1997 Robert Ralph Old Xaverians
1997 Robert Hawkins St. Kevins
1997 Tony Fellows Thomastown
1997 Marten Bedford VAFA/Old Scotch
1997 Phil Rowell VAFAUA
1997 Geoff Ridd VAFAUA Parkside Kew
1997 Ron Lippold VAFAUA Power House
1998 Michael Murray Assumption OC Old Paradians
1998 Peter Ryan FIDA
1998 Don Scarlett Hampton Rovers
1998 Ken Hamilton Ivanhoe
1998 Denise Kelly Mazenod OC
1998 Murray Mitchell Old Melburnians
1998 David Holland Old Mentonains
1998 Craig Robison Old Trinity
1998 Haydn Park Yarra Valley OB
1999 John Ryan Aquinas
1999 Peter Wolfe Hampton Rovers
1999 Reg Miles Ivanhoe
1999 David Jones Old Carey
1999 Tom Brain Prahran
1999 John Allan St. Kevins
1999 Steve Brown St. Kevins
1999 Brian Moore St. Leos Emmaus
1999 Yvonne Salter University Blues
1999 Stephen Fyffe West Brunswick
2000 Mike McArthur-Allen St. Kevins Ormond VAFA
2000 David Hughes Old Scotch Tribunal
2000 Robert Hill Bulleen-Templestowe
2000 Paul Mahony Elsternwick
2000 Gayle Fox North Brunswick
2000 Dale Fraser Old Geelong
2000 Peter Rhoden Old Xaverians
2000 Br. Bill Houston Therry Penola
2000 Simon Costello University Blacks
2000 Michael Robin University Blues
2000 Michael Troup VAFA
2000 Wayne Hinton VAFAUA
2001 Lou Belli Aquinas OC
2001 Terry Russell De La Salle OC
2001 Don Blackwood Ivanhoe Assumption AFC
2001 Ian Job Kew FC
2001 Chris Kelly Jnr Mazenod OC
2001 Shane Bishop Old Essendon Gr.
2001 Stephen Mason Power House AFC
2001 Frank Kean St. Bedes Mentone Tigers AFC
2001 Chris Bye Therry Penola AFC
2001 Kevin Ratcliffe Therry Penola AFC
2001 David Wallace UHSOB
2002 Laurie Aghan Aquinas OC
2002 Ron Nicholson Beaumaris AFC
2002 Howard Bishop Old Carey AFC
2002 Leigh Carlson Old Trinity AFC
2002 John Grace Ormond AFC
2002 Allan Angus Peninsula OB
2002 Paul Grima Prahran AFC
2002 Paul Matton Therry Penola AFC
2003 Max Grimmer Hampton Rovers
2003 David Mims Old Geelong
2003 Stephen Gray Old Mentonians
2003 John Bowen Snr Old Xaverians AFC
2003 Dale Collins St. Bedes Mentone Tigers
2003 Don Martin St. Kevins OB
2003 Paul Bain UHS-VU
2004 Peter Donegan De La Salle OC
2004 Bruno Conti North Old Boys
2004 Michael Gretton-Watson Old Geelong
2004 Laawrence Tutton Old Ivanhoe
2004 Michael Rush Old Xaverians
2004 Greg Dunkely Prahran
2004 Greg Kelly St Bedes Mentone Tigers
2004 John Selkirk Whitefriars OC
2005 Pat McConville De La Salle OC
2005 Melissa Evans Fitzroy Reds
2005 Ian Cave Hampton Rovers
2005 Alan Redman Old Ivanhoe
2005 Stephen King Old Ivanhoe
2005 Gerry McNamee Prahran AFC
2005 Peter Corboy St Bedes Mentone Tigers
2005 George Voyage VAFA Caulfield Grammarians
2006 Barry Hickey Old Carey VAFA
2006 Tony Naumoff Hampton Rovers
2006 John Bradley Kew
2006 Russell Engalander Old Ivanhoe
2006 Sharon Ericksen Old Mentonians
2006 Rick Western Old Scotch
2006 Steve McCarthy VAFAUA
2007 Loretta Crowe De La Salle
2007 Colin Green MHSOB
2007 Max Evans Old Carey
2007 Val Evans Old Carey
2007 Craig Thompson University Blacks
2007 Rod Penaluna Yarra Valley OB
2008 Dino Dimarco North Brunswick
2008 Norm Walsh Oakleigh
2008 Peter Gilmartin Old Paradians
2008 John Pilkington Old Scotch
2008 John Hughes St Bernards
2008 Peter Macdonald St Kevins Tribunal
2009 Jeffrey Jankie AJAX
2009 Alan Mitchell Old Camberwell
2009 Peter Murphy Old Mentonians
2009 Anthony Damen VAFAUA
2009 Tony Robbins VAFAUA
2010 Dennis Kelly Aquinas
2010 Barry Alexander Oakleigh
2010 Michael Davis Old Geelong
2010 Kevin Segota VAFAUA
2011 Mark Feldy AJAX
2011 Paul Adams North Brunswick
2011 Craig Richardson Power House
2011 Reg Jones South Melbourne Districts
2011 John Raffle St. Bernards
2011 Tony Crotty Therry Penola
2012 Martin Kelliher De La Salle
2012 Phil O’Donohue Emmaus St Leos
2012 Robert Pearce Old Ivanhoe
2012 Geoff McCracken Old Scotch
2012 Ivan Board Old Westbourne
2012 Kevin Mathieson Prahran
2012 Tim Corrigan St. Kevins
2012 Robert Goode Swinburne
2013 Peter Kagan AJAX
2013 Harry Harrisou Bulleen Templestowe
2013 Matthew Scholten Caulfield Gr.
2013 Wayne Dyer Collegians
2013 John Bolt De La Salle
2013 Warren Fall MHSOB
2013 Sof Tsialtas North Brunswick
2013 Alan Naylor Ormond
2013 Rodney Moran Therry Penola
2013 Dene McLeod Williamstown
2014 Peter Kostakos Chadstone
2014 Rodney Nancarrow Collegians
2014 Brian Cullen Kew FC
2014 Nick Pappas Manningham
2014 Michael Wood Old Brighton
2014 Ken Speers Old Mentonians
2014 Greg Fisher Ormond
2014 Nick Pavlou Power House
2014 John Carmody University Blues Old Xaverians
2015 Sid Catlin Beaumaris
2015 Dr Andrew McCormack Emmaus St Leos
2015 Ken Petrucco INRFM
2015 Barry Lynch Kew FC
2015 Peter Hevey NOBS/St Pats
2015 Dr Colin Melville Old Scotch
2015 Simon Hunt Old Xaverians
2015 Frank Stringer Ormond
2015 Neil Wallmeyer Prahran
2015 Andrew Simpson St Kevin’s Old Boys
2016 Bruce Garner Oakleigh
2016 Sam Ingram Old Mentonians
2016 John Kanis University Blues Caulfield Grammarians VAFA
2016 Peter Keogh University Blacks VAFAUA
2016 James Maloney Monash Blues
2016 Tony McInerney University Blues
2016 Francis Romano South Melbourne Districts
2016 Ian Wheeler St Bernard’s
2016 Ray Wood Ormond
2017 Steve Aarons Ormond
2017 Anthony Bortolotto Marcellin
2017 James Gray Monash Blues
2017 Angus Hamilton West Brunswick
2017 Terry Landrigan Old Xaverians Old Melburnians
2017 Russell Lucas Prahran Assumption
2017 Afrim Odza Box Hill North
2017 Shaun Payze Peninsula OB
2017 Domenic Perrone Brunswick NOBSPC
2017 Phil Vawdrey St Bedes Mentone Tigers
2017 Cameron Voss Hampton Rovers
2017 Gerard Biddlestone Therry Penola
2018 Jason Cave Hampton Rovers
2018 Peter Hannan St Kevin’s Old Boys
2018 Greg Holman Ormond
2018 Brett Jensen Old Ivanhoe
2018 Andrew Read Richmond Central
2018 Phil Coghlan Peninsula OB