Division 1 Grand Finals

Champion Team – undefeated for season in bold

Year Premiers Score Runners Up Score Margin J.W. Manton Medal Team Coach
2018 Ormond 11.9.75 Hampton Rovers 9.15.69 6 Max Kennedy Ormond Ash Lever
2017 PEGS 15.14.104 St Mary’s Salesian 14.7.91 13 Robert Baddeley PEGS Dane Pound
2016 Old Geelong 14.10.94 Old Mentonians 12.14.86 8 Callum Wood Old Geelong Jon Knight
2015 Kew 13.9.87 Ormond 8.9.57 30 Kyle Margaritas Kew Ian Aitken
2014 Williamstown CYMSyoutube-icon-small (1) 16.14.110 Therry Penola 8.6.54 56 Matthew John Williamstown CYMS Matthew Montebello
2013 Hampton Rovers 17.20.122 Ormond 9.10.64 58 Jay Ting Hampton Rovers Guy Martyn
2012 North Old Boys / St Patrick’s College 16.13.109 Peninsula O.B. 13.13.91 18 Nicholas Fisher Peninsula O.B. Richard Peoples
2011 Parkdale Vultures 16.8.104 Banyule 8.14.62 42 R. Hayward Parkdale Sam Radford
2010 Werribee Districts 17.12.114 Monash Blues 10.8.68 46 T. McCutcheon Werribee Districts Kirk Norton
2009 Rupertswood 12.18.90 Fitzroy 9.11.65 25 M. McPhee Rupertswood Gavin Kerr
2008 Bulleen-Templestowe 21.9.135 Old Geelong 17.21.123 12 P. Voglis Bulleen-Templestowe David Matthews
2007 Oakleigh 19.10.124 Hampton Rovers 8.11.59 65 D. Britt Oakleigh David Gately
2006 Old Carey 19.16.130 Rupertswood 12.8.80 50 Stephen Collins Old Carey Cam Matthews
2005 Fitzroy Reds 24.6.150 Ormond 10.11.71 79 T.P Davis Fitzroy Reds Graham Burgen
2004 University Blacks 15.7.97* Banyule 9.5.59 38 B.A. Shaw University Blacks Anthony Parkin
2003 Monash Blues 13.18.96 AJAX 7.14.56 40 Liam Holloway Monash Blues Tim Powell
2002 St Leos Emmaus WP 17.6.108 Mentone Amateurs 13.13.91 17 G.A. Donovan St. Leos Emmaus WP Darren Turner
2001 Old Camberwell Gr. 10.13.73 Banyule 7.15.57 16 T. Hardman Old Camberwell Jarrod O’Neill
2000 Caulfield Gr. 26.13.169 Old Essendon Gr. 6.8.44 125 S.G. Amiet Caulfield Gr. Dean Anderson
1999 AJAX 22.19.151 Bulleen-Templestowe 17.14.116 35 Rick Marks
1998 Whitefriars O.C. 12.20.92 Southbank 7.11.53 39 Des Meagher
1997 Beaumaris 14.18.102 Old Geelong 13.10.88 14 Brett Marchant
1996 Monash Blues 11.6.72 St. Leos Emmaus 7.4.46 26
1995 Hampton Rovers 21.9.135 Thomastown 13.9.87 48
1994 Old Ivanhoe Gr. 8.11.59 St. Kevin’s O.B. 8.7.55 4
1993 St Bedes/Mentone Tigers 9.13.67 Old Geelong 10.5.65 2
1992 Mazenod O.C. 13.13.91 Caulfield Gr. 11.18.84 7
1991 M.H.S.O.B. 19.12.126 AJAX 6.15.51 75
1990 State Bank 16.14.110 Whitefriars O.C. 12.17.89 21
1989 Thomastown 21.10.136 Old Mentonians 9.16.70 66
1988 Preston M.B.O.B. 10.12.72 Hampton Rovers 9.11.65 7
1987 Old Ivanhoe Gr. 21.10.136 St. Kevin’s O.B. 19.12.126 10
1986 Balaclava 15.13.103 Monash Blues 13.11.89 14
1985 Old Trinity Gr. 21.17.143* M.H.S.O.B. 12.4.76 67
1984 Therry C.C.O.B. 19.19.133 Thomastown 11.10.76 57
1983 Banyule 21.19.145 Fawkner 15.7.97 48
1982 Parkside 17.15.117 St. Pius 10.9.69 48
1981 Coburg 15.7.97 West Brunswick 13.8.86 11 Rodney McFarlane
1980 Alphington 29.19.193 State Bank 5.9.39 154
1979 Bulleen-Templestowe 13.10.88 M.H.S.O.B. 9.10.64 24
1978 Old Camberwell Gr. 19.13.127 St. Kevin’s O.B. 19.10.124 3
1977 Old Brighton Gr. 24.13.157 Alphington 14.11.95 62
1976 Old Xaverians 20.17.137 AJAX 15.7.97 40
1975 Fawkner 16.8.104 Hampton Rovers 15.11.101 3
1974 Brunswick 14.11.95 Old Ivanhoe Gr. 10.12.72 23
1973 Alphington 16.21.117 Marcellin O.C. 10.12.72 45
1972 Parkside 15.12.102 Old Brighton Gr. 14.17.101 1
1971 Power House 17.10.112 Reservoir O.B. 14.13.97 15
1970 Old Trinity Gr. 15.9.99 Fairfield 5.14.44 55
1969 Old Haileyburians 10.3.63 Assumption O.C. 5.7.37 26
1968 National Bank 16.11.107 Tooronga-Malvern 7.16.58 49
1967 St. Pat’s 12.7.79 Hampton Rovers 9.3.57 15
1966 Old Geelong Gr. 13.5.83 Old Carey 7.11.53 30 Peter Scott
1965 North Melb. C.B.C.O.B. 8.7.55 Preston 5.8.38 17 Bill McCabe
1964 St Bernard’s O.C. 15.2.92 Old Brighton Gr. 7.18.60 32 Jack Kent
1963 Old Haileyburians 12.6.78 Monash University 9.10.64 14
1962 Fairfield 7.14.56 Old Carey 3.2.20 36
1961 Caulfield Gr. 10.7.67 West Brunswick 8.4.52 15 John Wilson
1960 St. Kilda C.B.O.C. 14.5.89 St. Kevin’s O.B. 7.10.52 37
1959 Footscray T.S.O.B. 8.13.61 AJAX 7.18.60 1
1958 Port Melbourne 14.10.94 Bellfield 10.12.72 22
1957 National Bank 15.12.102 De La Salle O.C. 6.10.46 56
1956 Old Geelong Gr. 11.16.82 U.H.S.O.B. 7.1.43 39 Evan MacGregor
1955 South Melb. City 14.12.96 Glenhuntly 4.3.27 69
1954 Teacher’s College 5.10.40 Fairfield 4.9.33 7
1953 Footscray T.S.O.B. 5.7.37* ES & A Bank 3.14.32 5
1952 St. Kevin’s O.B. 10.12.72 Caulfield Gr. 8.14.62 10
1951 Elsternwick 11.15.81 Parkdale 10.9.69 12
1950 East Malvern 12.12.84 Power House 8.10.58 26
1949 Caulfield Gr. 9.10.64 Murrumbeena 5.5.35 29 Wally Crabtree
1948 Fairfield 19.13.127 North Alphington 10.7.67 60
1939 Hampton Rovers 16.11.107 South Camberwell 14.13.97 10
1938 Fairfield 12.17.89 St. Paul’s 8.14.62 27
1937 M.H.S.O.B. 16.18.114 Mount Carmel O.C. 10.16.76 38
1936 Coburg 18.19.127 Footscray T.S.O.B. 15.8.98 29
1935 Malvern 14.10.94 Parkdale 12.11.83 11
1934 Ivanhoe 19.14.128* U.H.S.O.B. 4.5.29 99
1933 Ormond 14.18.102 North Melb. C.B.C.O.B. 11.18.84 18
1932 West Brunswick 10.11.71 ES & A Bank 4.11.35 36