Division 2 Section Grand Finals

Champion Team – undefeated for season in bold

Year Premiers Score Runners-Up Score Margin A.R. Fellows Medal Team Coach
2018 UHS-VU 14.17.107 Old Paradians 6.10.46 61 Nick Devereux UHS-VU Brendan Payne
2017 Prahran Assumption 10.11.71 West Brunswick 6.10.46 25 James Musster Prahran Assumption Ashley Mills
2016 Preston Bullants 11.9.75 St John’s 9.9.63 12 Damon Marcon Preston Bullants George Wakim
2015 Old Paradians 8.10.58 Ivanhoe 5.13.43 15 Chris Kandilakis  Old Paradians David Boundy
2014 Kew 8.10.58 St Mary’s Salesian 6.11.47 11 Kyle Margaritis Kew Ian Aitken
2013 Therry Penola 13.7.85 Yarra Valley O.B. 6.11.47 38 Jarrod Egglestone Therry Penola Denis Castaldi
2012 Bulleen-Templestowe 11.11.77 Prahran Assumption 10.15.75 2 Paul Florence Bulleen-Templstowe Anthony Palmer
2011 St. John’s O.C. 11.8.74 Glen Eira 6.10.46 28 Jarrod Gaget St. John’s O.C. Matt Jones
2010 Banyule 9.12.66 Old Paradians 5.10.40 26 David Drapac Banyule Rick Brockwell
2009 Williamstown CYMS 15.9.99 Peninsula O.B. 9.18.72 27 Ben Gray Williamstown CYMS Alan Elliott
2008 Werribee Districts 22.17.149 Emmaus St Leos O.C. 13.9.87 62 Trent Lee Werribee Kirk Norton
2007 South Melbourne Districts 18.16.124 Aquinas O.C. 10.12.72 52 Steven Aquilina South Melbourne Districts Gerard Harrington
2006 Oakleigh 23.12.150 Peninsula O.B. 12.11.83 67 Trevor Bromley Oakleigh David Gately
2005 Old Geelong 9.17.71 Rupertswood 6.14.50 21 Stephen H. Lansdell Old Geelong Michael Lockman
2004 Bulleen-Templestowe 10.11.71 Old Carey 4.8.32 39 Greg Chivers Bulleen-Templstowe Steve Easton
2003 Fitzroy Reds 12.9.81 Peninsula O.B. 9.12.66 15 R. Ronchi Fitzroy Reds Graham Burgen
2002 Yarra Valley O.B. 28.19.187 Salesian O.C. 7.6.48 139 A. Drew Yarra Valley O.B. Tim Kilworth
2001 Mentone Amateurs 12.18.90* Williamstown CYMS 9.7.61 29 M. Dixon Mentone Amateurs Tony MacGeorge
2000 University Blacks 18.13.121 Yarra Valley 9.10.64 57 M. Laffy University Blacks Kane Bowden
1999 Oakleigh 9.9.63 Peninsula O.B. 4.5.29 34 E Blue Chris Moore
1999 La Trobe University 14.11.95 Fitzroy Reds 9.9.63 32 E White Andrew Sutherland
1998 Old Carey 22.10.142 Kew 9.9.63 79 E White Glenn Taylor
1998 Caulfield Gr. 11.14.80 Old Camberwell Gr. 7.6.48 32 E Blue Geoff Reilley
1997 Yarra Valley 22.16.148 Kew 18.6.114 34 E East
1997 University Blacks 9.14.68 North Brunswick 9.13.67 1 E Central
1997 Southbank 16.12.108 St. Patricks Mentone 11.8.74 34 E South
1996 Aquinas O.C. 18.9.117 Yarra Valley O.B. 12.8.80 37 E East
1996 Old Essendon 14.9.93 Williamstown CYMS 12.12.84 9 E Central
1996 Salesian O.C. 10.17.77 Power House 10.2.62 15 E South Peter Turley
1995 St. Leo’s Wattle Park 15.7.97 Aquinas O.C. 6.12.48 49 E East
1995 University Reds 13.13.91 North Brunswick 10.18.78 13 E Central
1995 Beaumaris 18.10.118 Peninsula O.B. 7.10.52 66 E South Garry Nicholson
1994 Glenhuntly 12.6.78 St. John’s O.C. 8.7.55 23
1993 Old Camberwell Gr. 18.13.121 St. Leo’s Wattle Park 13.10.88 33
1992 Brunswick 7.17.59 North Brunswick 6.6.42 17
1991 Mazenod O.C. 15.10.100 Williamstown CYMS 9.15.69 31
1990 Old Geelong 19.15.129 AJAX 10.7.67 62 Alan Quaif
1989 La Trobe University 14.19.103 St. Bedes O.C. 11.14.80 23
1988 Whitefriars O.C. 6.14.50 Power House 6.8.44 6
1987 State Bank 21.12.138 West Brunswick 6.8.44 94
1986 Bulleen United 24.14.158* Elsternwick 9.4.58 100
1985 Heatherton 16.19.115 Preston M.B.O.B. 6.11.47 68
1984 Balaclava 16.16.112 Old Mentonians 15.13.103 9
1983 Thomastown 21.12.138* Old Trinity Gr. 14.9.93 45
1982 Therry C.C.O.B. 16.16.112 Banyule 14.10.94 18
1981 North Brunswick 15.13.103 University Reds 7.14.56 47 D. Demir
1980 West Brunswick 10.18.78 St. Pius 8.10.58 20 Rick Brockwell
1979 A.M.P. Society 12.16.88 Beverley Hills 9.10.64 24
1978 Bulleen-Templestowe 23.11.149 St. Bedes O.C. 15.17.107 42
1977 Heatherton 17.13.115 West Brunswick 8.16.64 51
1976 La Trobe Blacks 12.8.80 St. Kevin’s O.B. 4.10.34 46
1975 AJAX 15.18.108 Elsternwick 13.19.97 11
1974 Fawkner 10.17.77 Old Geelong Gr. 10.16.76 1
1973 Old Ivanhoe Gr. 15.19.109 Old Camberwell Gr. 12.16.88 21
1972 State Savings Bank 18.14.122 Marcellin O.C. 10.15.75 47
1971 St. Pat’s 7.16.58 La Trobe Blacks 8.9.57 1
1970 Brunswick 12.11.83 Reservoir O.B. 8.14.62 21
1969 Fairfield 14.6.90 Glenhuntly 10.6.66 24
1968 A.M.P. Society 8.11.59 Old Trinity Gr. 7.13.55 4
1967 Assumption O.C. 14.18.102 Tooronga-Malvern 8.9.57 45
1966 AJAX 19.14.128 Old Ivanhoe Gr. 8.9.57 71
1965 St. Pat’s 13.6.84 Kooyong 10.17.77 7
1964 North Melb. C.B.C.O.B. 15.12.102 Old Geelong Gr. 7.15.57 45
1963 St Bernard’s O.C. 13.19.97* Glenhuntly 11.11.77 20 Jack Kent
1962 Monash University 8.9.57* Old Haileyburians 2.11.23 34
1961 Old Carey 13.14.92 Preston 8.9.57 35
1960 West Brunswick 10.16.76 Elsternwick 3.10.28 48
1959 Preston 10.11.71 Old Brighton Gr. 9.8.62 9
1958 St. Kilda C.B.O.C. 12.14.86 A.N.Z. Bank 10.13.73 13
1957 Port Melbourne 8.13.61 AJAX 7.10.52 9
1956 National Bank 8.13.61 Melburnian Blues 7.8.50 11
1955 De La Salle O.C. 15.12.102* Old Geelong Gr. 9.18.72 30
1954 South Melbourne City 13.16.94* Preston 5.10.40 54