Division 3 Section Grand Finals

Year Premiers Score Runners up Score Margin VB Zanin Medal Team Coach
2018 Glen Eira 10.12.72 Hawthorn AFC 8.9.57 15 Andrew Barrett Glen Eira Jon Edgar
2017 UHS-VU 13.14.92 Power House 9.17.71 21 Brandon Jackson UHS-VU Brendan Payne
2016 Glen Eira 16.7.103 Hawthorn AFC 7.14.56 47 Matthew Harris Glen Eira Shane Kelly
2015 West Brunswick 7.12.54 Emmaus St Leo’s 7.11.53 1 Nathan Baranello Emmaus St Leo’s Angus Hamilton
2014 Northern Blues 14.18.102 Richmond Central 12.6.78 24 Damon Marcon Northern Blues George Wakim
2013 Kew 15.10.100 Eltsternwick 9.11.65 35 Liam Kinsella Kew Ian Aitken
2012 Yarra Valley O.B. 19.20.134 Ivanhoe 7.9.51 83 Sam Collie Yarra Valley Rob Drew
2011 Prahran Assumption 25.9.159 Monash Gryphons 12.14.86 73 Ash Parsons Prahran Assumption Leigh Stafford
2010 La Trobe University 12.8.80 St. John’s O.C. 11.13.79 1 Kane Arnold St. John’s O.C. Dean Sheldrick
2009 Bentleigh 13.23.101 St Mary’s Salesian 10.18.78 23 D. Willis Bentleigh Lex Munro
2008 Williamstown CYMS 12.17.89 Eltham O.C. 3.11.29 60 Ben Hynes Williamstown CYMS Alan Elliott
2007 Old Westbourne 14.20.104 Ivanhoe 7.11.53 51 Brett Connors Old Westbourne Fab Gatti
2006 South Melbourne Districts 18.12.120 Bentleigh 14.12.96 24 Steven Aquilina South Melbourne Districts Gerard Harrington
2005 St. John’s O.C. 11.10.76 Werribee Districts 8.11.59 17 C. Horbury St Johns Ben McGee
2004 Oakleigh 4.23.47 Rupertswood 5.8.38 9 Christopher D Hogan Oakleigh Chris Moore
2003 Swinburne University 16.19.115 Monash Gryphons 3.8.26 89 A. Fidler Swinburne University Derek Thoene
2002 West Brunswick 12.19.91 Hawthorn 4.11.35 56 Adam J. Cannan West Brunswick Julian Siebrand
2001 Fitzroy Reds 12.13.85 Bentleigh 5.15.45 40 J.A. Bennie Fitzroy Reds Graham Burgen
2000 Power House 12.13.85 Williamstown CYMS 7.12.54 31 A.J. Robinson Power House Kevin Barnes
1994 Yarra Valley O.B. 16.10.106 Oakleigh 12.9.81 25
1993 St. Mary’s 16.14.110 St. John’s O.C. 10.7.67 43 Dick Clay
1992 St. Leo’s Wattle Park 9.17.71 Old Essendon Gr. 3.7.25 46
1991 Elsternwick 15.14.104 A.N.Z. Bank 13.16.94 10
1990 St. Mary’s 11.11.77 Williamstown CYMS 10.7.67 10 Garry Connolly
1989 Mazenod O.C. 17.9.111 St. Andrews-Coburg 12.10.82 29
1988 La Trobe University 18.10.118 Doveton S.J.O.C. 7.9.51 67
1987 Aquinas O.C. 12.13.85 Whitefriars O.C. 12.12.84 1
1986 Old Essendon Gr. 17.11.113 U.H.S.O.B. 11.15.81 32
1985 Brunswick 8.12.60 Clayton 7.16.58 2
1984 Williamstown CYMS 19.10.124 Preston M.B.O.B. 11.17.83 41
1983 Footscray I.T.O.B. 12.10.82 U.H.S.O.B. 12.7.79 3
1982 Bulleen United 14.18.102 Peninsula O.B. 13.17.95 7
1981 Banyule 9.23.77 Therry C.C.O.B. 6.6.42 35 William Dunn
1980 University Reds 21.18.144 Thomastown 11.18.84 60
1979 St. Pius 10.19.79 Princes Hill 6.8.44 35
1978 Thornbury 13.17.95 Bulleen United 7.14.56 39
1977 St. Bedes O.C. 12.16.88 Bulleen-Templestowe 12.14.86 2
1976 West Brunswick 19.16.130 Beverley Hills 4.8.32 98
1975 Monash Whites 16.10.106 Heatherton 13.13.91 15
1974 North Brunswick 13.11.89 Old Mentonians 9.13.67 22
1973 Fawkner 20.21.141 St. Bedes O.C. 13.14.92 49
1972 Old Camberwell Gr. 16.12.108 Elsternwick 15.11.101 7
1971 Marcellin O.C. 13.17.95 Old Ivanhoe Gr. 9.12.66 29
1965 Reservoir O.B. 12.7.79 Old Ivanhoe Gr. 8.17.65 14
1964 St. Pat’s 9.5.59 Assumption O.C. 3.6.24 35