Premier C Section Grand Finals

Champion Team – undefeated for season in bold

Year Premiers Score Runners Up Score Margin M. Ritterman Medal Team Coach
2018 Fitzroy 16.11.107 Old Geelong 5.7.37 70 Rory Angiolella Fitzroy Luke Mahoney
2017 Old Haileybury 14.10.94 Caulfield Gr. 6.10.46 48 Peter Shakallis Old Haileybury Daniel Ward
2016 Mazenod 13.15.93 Peninsula 8.11.59 34 Liam Welsford Mazenod Ben Phibbs
2015 Old Haileybury 13.18.96 Monash Blues 6.12.48 48 Peter Gleadhill Old Haileybury Daniel Hughes
2014 Hampton Rovers youtube-icon-small (1) 14.7.91 Parkdale Vultures 9.10.64 27 Jay Ting Hampton Rovers Guy Martyn
2013 Old Ivanhoe Gr. 12.12.84 Mazenod OC 11.10.76 8 Sam Geilings Old Ivanhoe Gr. Travis Ronaldson
2012 Parkdale Vulturesyoutube-icon-small (1) 15.16.106 Fitzroy 13.10.88 18 Matt Ryan Parkdale Sam Radford
2011 AJAX 19.11.125 Werribee Districts 7.9.51 74 Evgeni Routman AJAX Bernie Sheehy
2010 Beaumaris 10.11.71 Caulfield Gr. 9.16.70 1 Christopher Langdon Beaumaris Jason Mifsud
2009 M.H.S.O.B. 18.18.126 Oakleigh 11.17.83 43 M. White M.H.S.O.B. Trent Pitts
2008 Ormond 15.12.102 Hampton Rovers 9.10.64 38 Simon Keleher Ormond Russell Barnes
2007 Old Camberwell Gr. 15.14.104 Old Carey 13.10.88 16 Martin Heppell Old Carey Paul O’Shannassy
2006 St Bedes/Mentone Tigers 21.12.138 AJAX 21.11.137 1 Michael Wintle St Bedes/Mentone Tigers Luke Beveridge
2005 University Blacks 20.12.132 Beaumaris 8.5.53 79 Matthew Kempton University Blacks Anthony Parkin
2004 M.H.S.O.B. 14.12.96 Caulfield Gr. 6.11.47 49 J. Pertzel M.H.S.O.B. Merve Keane
2003 Beaumaris 12.16.88 Collegians 4.11.35 53 B. Haynes Beaumaris Pat Hawkins
2002 Whitefriars 20.14.134 St Bedes/Mentone Tigers 13.15.93 41 M. Power Whitefriars Greg Feutrill
2001 Hampton Rovers 16.14.110 Old Essendon 6.9.45 65 M. Fletcher Hampton Rovers Tony Naumoff
2000 Therry Penola 12.13.85 Beaumaris 9.10.64 21 M.P. Goodwin Therry Penola John Toohey
1999 Whitefriars O.C. 15.15.105 Old Mentonians 12.9.81 24 Des Meagher
1998 Hampton Rovers 11.9.75 Beaumaris 10.9.69 6 Russell Barnes
1997 Marcellin O.C. 15.21.111 North Old Boys 12.9.81 30
1996 St. Kevin’s O.B. 12.15.87 St. Kilda South Caulfield 9.6.60 27
1995 Old Ivanhoe Gr. 15.12.102 Ivanhoe 10.13.73 29
1994 St. Kilda South Caulfield 14.17.101 M.H.S.O.B. 7.17.59 42
1993 Mazenod O.C. 29.17.191 AJAX 11.16.82 109 Tony Paatsch
1992 Fawkner 16.17.113 Bulleen-Templestowe 6.5.41 72
1991 Whitefriars O.C. 13.9.87 Monash Blues 10.4.64 23
1990 Old Mentonians 15.8.98 University Blacks 11.16.82 16
1989 Old Haileyburians 23.20.158 Banyule 12.1.73 85
1988 Old Melburnians 11.10.76 Old Brighton Gr. 10.10.70 6
1987 Monash Blues 13.18.96 Kew 10.11.71 25
1986 Banyule 19.18.132 Old Trinity Gr. 12.17.89 43
1985 Fawkner 19.15.129 Therry C.C.O.B. 12.15.87 42
1984 St. Kilda C.B.O.C. 22.10.142 Old Brighton Gr. 19.14.128 14
1983 Caulfield Gr. 20.16.136 Parkside 8.22.70 66 A.C.Poore and G. Stone
1982 Old Camberwell Gr. 17.20.122 Coburg 11.7.73 49
1981 Alphington 16.21.117 Bulleen-Templestowe 11.16.82 35 Wayne Bannister
1980 Old Brighton Gr. 20.6.126 Geelong 15.15.105 21
1979 Kew 19.21.135 St. Kilda C.B.O.C. 15.7.97 38
1978 Old Xaverians 16.8.104 AJAX 11.11.77 27
1977 Fawkner 20.21.141 Parkside 17.10.112 29
1976 Old Melburnians 12.22.94 Old Haileyburians 8.15.63 31
1975 St. Kilda C.B.O.C. 13.12.90 M.H.S.O.B. 11.12.78 12
1974 Marcellin O.C. 11.22.88 Old Haileyburians 10.11.71 17
1973 Power House ^ Fairfield 0
1972 Reservoir O.B. 18.13.121 Assumption O.C. 11.9.75 46
1971 Tooronga-Malvern 9.9.63 Old Trinity Gr. 8.10.58 5
1970 U.H.S.O.B. 15.10.100 Old Carey Gr. 8.11.59 41 Col Kinnear
1969 Commonwealth Bank 12.11.83 Alphington 11.9.75 8
1968 Footscray T.C.O.B. 11.6.72 St Bernard’s O.C. 7.9.51 21
1967 Alphington 9.18.72 Monash Blues 6.17.53 19
1966 Geelong 13.8.86 North Melb. C.B.C.O.B. 8.8.56 30
1965 St. Kilda C.B.O.C. 11.14.80 St. Kevin’s O.B. 6.7.43 37
1964 Kew 14.9.93 Footscray T.C.O.B. 7.4.46 47
1963 Parkside 8.14.62 Caulfield Gr. 4.7.31 31 M. Drew
1962 Kew 6.19.55 West Brunswick 8.3.51 4
1961 State Savings Bank 12.12.84 St. Kevin’s O.B. 10.3.63 21
1960 M.H.S.O.B. 6.23.59 Parkside 3.7.25 34
1959 Power House 13.10.88 U.H.S.O.B. 12.9.81 7
1958 De La Salle O.C. 6.12.48 Parkside 5.8.38 10
1957 Old Geelong Gr. 11.10.76 ES & A Bank 8.9.57 19 Evan MacGregor
1956 South Melb. City 9.18.72 Hampton Rovers 9.12.66 6
1955 Brunswick 12.15.87 East Malvern 8.7.55 32
1954 Parkside 15.19.109 Old Xaverians 8.12.60 49
1953 Caulfield Gr. 10.9.69 Power House 9.13.67 2 I. Hibbins
1952 Coburg 7.16.58 Elsternwick 4.11.35 23
1951 Myer 11.10.76 Parkside 9.9.63 13
1950 Kew 11.14.80 State Savings Bank 2.10.22 58 Alf Perrin
1949 North Alphington 12.9.81 Old Paradians 4.15.39 42
1948 Geelong 12.13.85 Alphington 9.10.64 21
1947 Commonwealth Bank 13.15.93 Balwyn 8.11.59 34
1946 Hampton Rovers 19.18.132 Parkside 10.18.78 54
1939 M.H.S.O.B. 18.12.120 St. Paul’s 12.18.90 30
1938 Old Xaverians 13.10.88 University Blues 11.13.79 9
1937 Coburg 22.24.156 Footscray T.S.O.B. 10.6.66 90
1936 Parkdale 19.14.128 Malvern 18.11.119 9
1935 Ivanhoe 15.16.106 U.H.S.O.B. 8.12.60 46
1934 Ormond 15.20.110 North Melb. C.B.C.O.B. 8.3.51 59
1933 ES & A Bank 13.17.95 West Brunswick 7.12.54 41
1932 Canterbury Utd. Churches 11.14.80 Dandenong 8.17.65 15
1931 West Hawthorn 16.11.107 Burwood 12.12.84 23
1930 Bentleigh 15.12.102 Brighton T.S.O.B. 11.7.73 29
1929 East Malvern 10.13.73 Old Paradians 8.10.58 15
1928 Black Rock 13.20.98 Surrey Hills 12.14.86 12
1927 State Savings Bank 12.22.94 Oakleigh 9.13.67 27
1926 Brightonvale 12.11.83 Glenhuntly 8.14.62 21