VAFA Finals Fixture – August 6-7

Posted on - Latest News, Featured, Finals

The fixture has been released for the second week of the 2022 VAFA Finals Series, with seven Women’s Preliminary Finals and the Women’s Thirds Grand Final fixtured across Saturday and Sunday.

The Men’s Thirds Semi-Finals also get underway and will be played at the home venue of the higher ranked club (unless advised otherwise) due to venue access restrictions as a result of venue redevelopments, VFL fixture clashes as well as the new AFLW season commencing towards the end of August.

Tickets can be purchased in advance through INTIX for finals matches at VAFA-hosted neutral venues – click here to purchase tickets. Players and officials receive complimentary tickets via their club, which must be shown to gain entry to the venue.

The VAFA has a zero-tolerance policy to abuse of any Gate Attendants and volunteers and will look to eject players, coaches, officials, volunteers or supporters who engage in such conduct.

WOMEN’S THIRDS GRAND FINAL

Sunday 7th August
Competition Home Team Away Team Time Venue
Thirds Women’s St Kevin’s West Brunswick 2:00pm Waverley Oval

 

WOMEN’S PRELIMINARY FINALS

Saturday 6th August
Competition Home Team Away Team Time Venue
Division 1 Women’s Old Haileybury Old Camberwell 2:00pm Wilson Storage Trevor Barker Beach Oval
Division 2 Women’s Albert Park Oakleigh 12:00pm Wilson Storage Trevor Barker Beach Oval
Division 3 Women’s Bulleen Templestowe Parkside 10:00am Wilson Storage Trevor Barker Beach Oval
Sunday 7th August
Competition Home Team Away Team Time Venue
Premier B Women’s Old Brighton Old Scotch 2:00pm Elsternwick Park Oval 1
Premier B Women’s Reserve Yarra Old Grammarians Monash Blues 12:00pm Elsternwick Park Oval 1
Premier C Women’s Parkdale Vultures Mazenod 11:30am Wilson Storage Trevor Barker Beach Oval
Premier C Women’s Reserve Mazenod St Bedes/Mentone 9:30am Wilson Storage Trevor Barker Beach Oval

 

MEN’S THIRDS SEMI FINALS

Saturday 6th August
Competition Final Home Team Away Team Time Venue
Premier Thirds Men’s Semi Final 2 Old Xaverians Old Melburnians 9:20am Elsternwick Park Oval 1
Premier Thirds Men’s Semi Final 1 Old Scotch Fitzroy 9:20am Camberwell Sports Ground
Thirds Division 1 Men’s Semi Final 2 Old Xaverians Old Trinity 2:00pm Stradbroke Park – Kew
Thirds Division 1 Men’s Semi Final 1 Old Brighton Fitzroy 11:40am Brunswick Street Oval
Third’s Division 2 Men’s Semi Final 2 Collegians St Bernard’s 11:40am Harry Trott Oval
Thirds Division 2 Men’s Semi Final 1 Beaumaris Williamstown CYMS 11:40am Banskia Reserve
Third’s Division 3 Men’s Semi Final 2 Mazenod Williamstown CYMS 9:20am Central Reserve
Third’s Division 3 Men’s Semi Final 1 Kew West Brunswick 9:20am Victoria Park – Kew
Thirds Division 4 Men’s Semi Final 2 Old Brighton Old Camberwell 12:00pm Gordon Barnard Reserve
Thirds Division 4 Men’s Semi Final 1 South Melbourne Districts Ivanhoe 2:00pm Gary Smorgon Oval
Sunday 7th August
Competition Final Home Team Away Team Time Venue
Thirds Division 5 Men’s Semi Final 1 Old Paradians Mazenod 2:00pm Garvey Oval
Third’s Division 5 Men’s Semi Final 2 PEGS Parkside 12:20pm PEGS Sporting Fields