2024 Division 3 Men’s Fixture

Posted on - Latest News, Featured, Division 3 Men's

Rounding out the Senior Men’s competition is the Division 3 Men’s 2024 Fixture.

The newly amalgamated Division 3 and Division 4 will feature a competition of 11 teams.

The season gets underway with Division 4 Premiers North Brunswick taking on Richmond Central, whilst Division 3 preliminary finalist Canterbury head to Ross Gregory Oval to face Power House.

St John’s OC and La Trobe University kick off Round 1 at Thomas Carroll Reserve, whilst Eley Park have been dealt the opening bye round.

After a stint in the Men’s Thirds competition, Chadstone FC make a return to Senior Men’s football.

Download 2024 Division 3 Men’s Fixture PDF

The following fixture is subject to change. View the up-to-date fixture on PlayHQ.

2024 Fixture

Round 1
Saturday Apr 13
St John’s OC vs La Trobe University Thomas Carroll Reserve 2:00pm
Power House vs Canterbury Ross Gregory Oval 2:00pm
Swinburne University vs Chadstone St James Park TBC
North Brunswick vs Richmond Central Allard Park TBC
Albert Park vs Box Hill North Albert Park Oval 1 TBC
Eley Park Bye
Round 2
Saturday Apr 20
Richmond Central vs Box Hill North Loughnan Oval Kevin Bartlett Reserve TBC
Swinburne University vs Power House St James Park TBC
St John’s OC vs North Brunswick Thomas Carroll Reserve 2:00pm
Eley Park vs Albert Park Whitehorse Reserve 2:00pm
Chadstone vs Canterbury Jordan Reserve 2:00pm
La Trobe University Bye
Round 3
Saturday Apr 27
Canterbury vs North Brunswick Canterbury Sports Ground TBC
Power House vs Chadstone Ross Gregory Oval 2:00pm
La Trobe University vs Eley Park Tony Sheehan Oval TBC
Box Hill North vs Swinburne University Elgar Park 2:00pm
St John’s OC vs Albert Park Thomas Carroll Reserve 2:00pm
Richmond Central Bye
Round 4
Saturday May 4
Canterbury vs Richmond Central Canterbury Sports Ground TBC
North Brunswick vs Swinburne University Allard Park TBC
Box Hill North vs La Trobe University Elgar Park 2:00pm
Eley Park vs St John’s OC Whitehorse Reserve 2:00pm
Chadstone vs Albert Park Jordan Reserve 2:00pm
Power House Bye
Round 5
Saturday May 11
Richmond Central vs Power House Loughnan Oval Kevin Bartlett Reserve TBC
La Trobe University vs Chadstone Tony Sheehan Oval TBC
Swinburne University vs Eley Park St James Park TBC
Box Hill North vs St John’s OC Elgar Park 2:00pm
Albert Park vs Canterbury Albert Park Oval 1 TBC
North Brunswick Bye
Round 6
Saturday May 18
Eley Park vs Chadstone Whitehorse Reserve 2:00pm
La Trobe University vs Swinburne University Tony Sheehan Oval TBC
Power House vs North Brunswick Ross Gregory Oval 2:00pm
Richmond Central vs Albert Park Loughnan Oval Kevin Bartlett Reserve TBC
Canterbury vs Box Hill North Canterbury Sports Ground TBC
St John’s OC Bye
Round 7
Saturday May 25
St John’s OC vs Canterbury Thomas Carroll Reserve 2:00pm
Eley Park vs Power House Whitehorse Reserve 2:00pm
Chadstone vs Richmond Central Jordan Reserve 2:00pm
Swinburne University vs Albert Park St James Park TBC
North Brunswick vs La Trobe University Allard Park TBC
Box Hill North Bye
Round 8
Saturday Jun 1
Canterbury vs Eley Park Canterbury Sports Ground TBC
Power House vs St John’s OC Ross Gregory Oval 2:00pm
La Trobe University vs Albert Park Tony Sheehan Oval TBC
North Brunswick vs Box Hill North Allard Park TBC
Swinburne University vs Richmond Central St James Park TBC
Chadstone Bye
Round 9
Saturday Jun 15
Chadstone vs St John’s OC Jordan Reserve 2:00pm
Albert Park vs North Brunswick Oval 20, Beaurepaire Pavilion TBC
Box Hill North vs Power House Elgar Park 2:00pm
Richmond Central vs La Trobe University Loughnan Oval Kevin Bartlett Reserve TBC
Canterbury vs Swinburne University Canterbury Sports Ground TBC
Eley Park Bye
Round 10
Saturday Jun 22
North Brunswick vs Canterbury Allard Park TBC
Swinburne University vs St John’s OC St James Park, Birdwood Road, Hawthorn TBC
La Trobe University vs Power House Tony Sheehan Oval TBC
Richmond Central vs Eley Park Loughnan Oval Kevin Bartlett Reserve TBC
Box Hill North vs Chadstone Elgar Park 2:00pm
Albert Park Bye
Round 11
Saturday Jun 29
La Trobe University vs Canterbury Tony Sheehan Oval TBC
Albert Park vs Power House Oval 20, Beaurepaire Pavilion TBC
St John’s OC vs Richmond Central Thomas Carroll Reserve 2:00pm
Eley Park vs Box Hill North Whitehorse Reserve 2:00pm
Chadstone vs North Brunswick Jordan Reserve 2:00pm
Swinburne University Bye
Round 12
Saturday Jul 13
St John’s OC vs Box Hill North Thomas Carroll Reserve 2:00pm
Power House vs Richmond Central Ross Gregory Oval 2:00pm
Canterbury vs Chadstone Canterbury Sports Ground TBC
Swinburne University vs North Brunswick St James Park, Birdwood Road, Hawthorn TBC
Albert Park vs Eley Park Oval 20, Beaurepaire Pavilion TBC
La Trobe University Bye
Round 13
Saturday Jul 20
North Brunswick vs St John’s OC Allard Park TBC
Richmond Central vs Canterbury Loughnan Oval Kevin Bartlett Reserve TBC
Box Hill North vs Albert Park Elgar Park 2:00pm
Eley Park vs La Trobe University Whitehorse Reserve 2:00pm
Chadstone vs Swinburne University Jordan Reserve 2:00pm
Power House Bye
Round 14
Saturday Jul 27
Albert Park vs Chadstone Oval 20, Beaurepaire Pavilion TBC
Swinburne University vs La Trobe University St James Park, Birdwood Road, Hawthorn TBC
St John’s OC vs Eley Park Thomas Carroll Reserve 2:00pm
North Brunswick vs Power House Allard Park TBC
Box Hill North vs Richmond Central Elgar Park 2:00pm
Canterbury Bye
Round 15
Saturday Aug 3
La Trobe University vs North Brunswick Tony Sheehan Oval TBC
Chadstone vs Eley Park Jordan Reserve 2:00pm
Albert Park vs St John’s OC Oval 20, Beaurepaire Pavilion TBC
Richmond Central vs Swinburne University Loughnan Oval Kevin Bartlett Reserve TBC
Canterbury vs Power House Canterbury Sports Ground TBC
Box Hill North Bye
Round 16
Saturday Aug 10
Eley Park vs Swinburne University Whitehorse Reserve 2:00pm
Canterbury vs St John’s OC Canterbury Sports Ground TBC
Power House vs Box Hill North Ross Gregory Oval 2:00pm
La Trobe University vs Richmond Central Tony Sheehan Oval TBC
North Brunswick vs Albert Park Allard Park TBC
Chadstone Bye
Round 17
Saturday Aug 17
Eley Park vs North Brunswick Whitehorse Reserve 2:00pm
Power House vs La Trobe University Ross Gregory Oval 2:00pm
Swinburne University vs Canterbury St James Park, Birdwood Road, Hawthorn TBC
Albert Park vs Richmond Central Oval 20, Beaurepaire Pavilion TBC
Chadstone vs Box Hill North Jordan Reserve 2:00pm
St John’s OC Bye
Round 18
Saturday Aug 24
Box Hill North vs Eley Park Elgar Park 2:00pm
Canterbury vs La Trobe University Canterbury Sports Ground TBC
Richmond Central vs North Brunswick Loughnan Oval Kevin Bartlett Reserve TBC
Power House vs Swinburne University Ross Gregory Oval 2:00pm
St John’s OC vs Chadstone Thomas Carroll Reserve 2:00pm
Albert Park Bye